Bigos z kiszonej kapusty to jedna z najpopularniejszych tradycyjnych potraw kuchni polskiej. Dzięki bogatej mieszance różnego rodzaju mięs bigos uzyskuje niepowtarzalny smak. Wszystko to umieszczone w długo gotowanej kiszonej kapuście z dodatkiem grzybów i suszonych śliwek sprawia, że bigos to jedno bardziej lubianych dań. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Bigos idealnie pasuje na każdego rodzaju okazje, ale również jako powszedni posiłek. Do jego przygotowania konieczny będzie bardzo duży (około 5 litrów) garnek, duża głęboka patelnia, dużo chęci i czasu – warto, zaczynajmy!
180 min 8 porcji
Składniki – bigos z kiszonej kapusty
- Kiszona kapusta – 2 kg
- Kiełbasa (np. podwawelska) – 1 kg
- Wieprzowina (np. żeberka) – 0.5 kg
- Wołowina (ulubiony rodzaj) – 250 gram
- Boczek wędzony – podobnie 250 gram
- Cebula – 3 sztuki
- Grzyby suszone – duża garść
- Śliwki suszone – podobnie duża garść
- Liść laurowy – 4 sztuki
- Ziele angielskie – podobnie 4 sztuki
- Majeranek – 4 łyżki
- Sól i pieprz
Przygotowanie
Na początek w dużym garnku umieść mięso wieprzowe oraz wołowe – delikatnie osól i wstaw na gaz. Czas gotowania mięsa jest uzależniony od wyboru rodzaju mięsa (prawdopodobnie około 60 minut) – ważne, żeby ostatecznie mięso było miękkie.
W międzyczasie zagotuj wodę i zalej nią śliwki oraz grzyby w niewielkich miseczkach. Odstaw je tak na około 30 minut – powinny po tym czasie stać się miękkie – pokrój je drobno. Nie wylewaj wody, w której się namaczały !
Obierz i posiekaj w kosteczkę cebule. Tak samo postąp z boczkiem i kiełbasą. Następnie rozgrzej dobrze dużą patelnie i umieść na niej pokrojone mięso. Pozostaw tak patelnię na średnim ogniu przez około 15-20 minut do solidnego przesmażenia mięsa.
Posiekaj kapustę kiszoną na mniejsze fragmenty – maksymalnie 1,5 centymetrowe. Następnie przepłucz ją zimną wodą na sitku, aby pozbyć się nieco kwaśnego goryczkowego smaku. Pamiętaj, żeby pozostawić nieco soku z kapusty odlanego do osobnej szklanki. W razie konieczności będzie dzięki temu możliwość dodania nieco kwaśności do bigosu w trakcie gotowania.
Gotowanie
Gotowane mięso powinno być już odpowiednio miękkie więc wyjmij je z garnka i pozostaw do schłodzenia. Nie wylewając wody z garnka dodaj do niego posiekaną i opłukaną kapustę. Wymieszaj, tak aby cała kapusta została zakryta przez wodę. Dodaj do całości listki laurowy, ziele angielskie, łyżeczkę soli, kilka szczypt pieprzu oraz majeranek. Dokładnie zamieszaj i pozostaw pod przykryciem na mniejszym ogniu.
Wystudzone mięso wieprzowe i wołowe pokrój na drobne kawałki. Całość zawartości patelni dodaj teraz do garnka z kapustą. Wymieszaj wszystko bardzo dokładnie i pozostaw dalej pod przykryciem na małym ogniu. Rozgrzej ponownie patelnię i dodaj na nią pokrojone wcześniej ugotowane mięso. Smaż je tak przez około 5 minut na średnim ogniu. Po tym czasie dodaj na patelnię cebulę i smaż dalej przez kolejne 10 minut mieszając co jakiś czas.
Gdy mięso będzie już odpowiednio przysmażone dodaj całą zawartość patelni do garnka. Wymieszaj i dodaj również posiekane śliwki oraz grzyby, a także wlej do środka wodę, w której się namaczały. Wszystko bardzo dokładnie wymieszaj kilkukrotnie i pozostaw na małym ogniu pod przykryciem na kolejne 60 minut. Co jakiś czas możesz próbować bigosu i w razie konieczności doprawiać solą i pieprzem.
Po tym czasie bigos jest gotowy – najlepiej podawaj go dodatkowo ze świeżym pieczywem. Pamiętaj, że jest to potrawa, która z czasem oraz kolejnymi gotowaniami nabiera jeszcze wyrazistszego i pełniejszego smaku. Bigos będzie najsmaczniejszy w okolicach trzeciego dnia po przygotowaniu – smacznego !