Chłodnik chrzanowy to bardzo wyjątkowa propozycja na przygotowanie tego typu dania – zdecydowanie bardzo wyjątkowa. O jej niepowtarzalności stanowi główny składnik – tarty chrzan. W zależności od osobistych preferencji potrawy przyprawione chrzanem można lubić bądź wprost nienawidzić. Jest to bardzo wyrazisty w smaku i aromacie dodatek, który nie każdemu przypada do gustu. Chłodnik jest bardzo intensywnie przesycony zarówno smakiem, jak i aromatem chrzanu. Charakteryzuje się również stosunkowo długim czasem przygotowania, a raczej odczekania do spożycia – jest to konieczne. Do wykonania przepisu potrzebna będzie jedynie tarka o drobnych oczkach i zdecydowanie chęć spróbowania czegoś wyjątkowego – do dzieła!
20 min 4 porcje
Składniki – chłodnik chrzanowy
- Tarty chrzan – 100-150 gram
- Kefir – 1 litr
- Rzodkiewka – 1 pęczek
- Koperek – podobnie 1 pęczek
- Zielony ogórek – 1 sztuka (około 15-20 cm)
- Jajko (opcjonalnie) – podobnie 1 sztuka
- Czosnek – 1 ząbek
- Cytryna – 1/2 sztuki
- Sól i pieprz
Przygotowanie
Zacznij od przygotowania warzyw – dokładnie umyj i obierz ogórka. Zetrzyj go następnie na tarce o drobnych oczkach. Rzodkiewki oddziel od pęczka, dokładnie umyj i w podobny sposób zetrzyj drobno na tarce.
Większość pęczka koperku posiekaj drobno – część możesz pozostawić do końcowego przyozdobienia podanej potrawy. Ząbek czosnku obierz i również drobno posiekaj – możesz przecisnąć go przez praskę. Jeśli bardzo preferujesz jego zalety smakowe i aromatyczne możesz dodać do chłodnika 2 ząbki.
Przenieś wszystkie przygotowane składniki do osobnej miseczki, dodaj kefir i chrzan. W zależności od osobistych preferencji i ogólnej tolerancji chrzanu musisz dobrać odpowiednią jego ilość. W przypadku dolnej granicy 100 gram potrawa będzie nieco mniej intensywna w smaku. Przy zastosowaniu 150 gram danie zyska bardzo silny i bardzo intensywny smak i aromat chrzanu.
Dodaj do całości sok wyciśnięty z połowy świeżej cytryny. Dopraw delikatnie solą i pieprzem, bardzo dokładnie wymieszaj. Postaraj się uzyskać jak najbardziej jednolitą konsystencję chłodnika – wszystkie składniki powinny równomiernie rozłożyć się w całej potrawie.
Na koniec umieść gotowy chłodnik w lodówce na około 3-4 godziny – będzie wtedy najwyrazistszy w smaku jak to tylko możliwe. W międzyczasie możesz dodatkowo posiekać nieco szczypiorku i w razie konieczności ugotować jajko na twardo. Obydwie propozycje świetnie skomponują się z ostatecznie podanym chłodnikiem – smacznego!