Ciasto naleśnikowe to jeden z podstawowych i najczęściej wykorzystywanych elementów dań w naszych kuchniach. Wspaniale komponują się z potrawami zarówno na słodko, jak i na słono. Naleśniki są proste i szybkie w przygotowaniu, a mnogość ich zastosowań daje bardzo szerokie pole do popisu w kuchni.
Do przygotowania naleśników potrzebna będzie miska do zmiksowania składników oraz patelnia – najlepiej przystosowana do smażenia beztłuszczowego, ale oczywiście nie jest to konieczne. Z podanego przepisu (w zależności od wielkości patelni – w naszym przypadku jest to patelnia o średnicy 24 cm) uzyskasz około 6-8 grubszych sztuk naleśników lub 12-14 bardzo cienkich. Do dzieła !
20 min ~8 sztuk
Składniki – ciasto naleśnikowe
- Mąka pszenna – 200 g
- Mleko – 400 ml
- Woda gazowana – 100 ml
- Jajka – 4 sztuki
- Oliwa z oliwek
- Sól
Przygotowanie
Do miski na składniki dodaj najpierw szklankę mąki – może to być zarówno mąka pszenna, jak i uniwersalna (w naszym przepisie wykorzystaliśmy mąkę pszenną i zachęcamy do tego rozwiązania). Następnie do osobnej miseczki wbij jajka, dopraw szczyptą soli i wymieszaj. Dodaj jajka do miski z mąką i dolej tam również wodę i mleko.
Całość bardzo dokładnie zmiksuj na gładką masę – powinno to dla pewności trwać około 5 minut. Warto po zmiksowaniu odstawić ciasto na kilka minut i po tym czasie upewnić się, że nie pozostały w nim żadne grudki – w razie konieczności zmiksuj ponownie.
Następnie bardzo dokładnie rozgrzej patelnię. To bardzo istotne jest, aby była naprawdę dobrze i równomiernie rozgrzana. Dzięki temu już pierwszy naleśnik powinien ładnie się usmażyć. Gotowe ciasto naleśnikowe wylewaj na patelnię w ilości zależnej od tego jakiej grubości naleśników oczekujesz. Jeśli zależy ci na jak najcieńszych wylej tylko tyle ciasta, aby przykryło całą powierzchnię patelnię delikatną warstwą. W przypadku grubszych naleśników możesz dolać nieco więcej ciasta.
Dodatkowo po każdorazowym nalaniu ciasta unieś patelnię i zadbaj o to by ciasto rozlało się równomiernie po całej jej powierzchni. Po zarumienieniu się naleśnika od spodu przewróć go na drugą stronę. Możesz to sprawdzić poruszając patelnią, gotowy naleśnik będzie przesuwał się po jej powierzchni. Czas ten zależy oczywiście od ilości ciasta, której użyjesz to pojedynczego naleśnika. W ten sam sposób wykorzystaj pozostałą część ciasta do usmażenia reszty naleśników – gotowe !