Kapuśniak z młodej kapusty to wspaniała, przepyszna propozycja na przygotowanie tej uwielbianej przez większość z nas zup. Każdy z nas zapewne zetknął się z nią wielokrotnie i ma swój ulubiony sposób jej wykonania. Istniej niezliczona ilość kombinacji, wariacji i tradycji gotowania kapuśniaku. To właśnie sprawia, że tak go uwielbiamy – dodatkowo wykorzystanie młodej kapusty potęguje jego smakowitość i nadaje potrawie nieco wiosennych aromatów. Do jej przygotowania konieczny będzie jedynie duży, około 5 litrowy garnek – zaczynajmy!
Składniki – kapuśniak z młodej kapusty
- Młoda kapusta – 1 główka średniej wielkości
- Wędzone kąty (lub żeberka) – około 500 gram
- Ziemniaki – 5 sztuk
- Marchewka – 2 sztuki
- Pietruszka – podobnie 2 sztuki
- Cebula – podobnie 2 sztuki
- Por – 1 sztuka (około 10-20 cm)
- Kapusta pekińska – kilka liści
- Seler – 1/2 sztuki
- Koperek – podobnie 1/2 pęczka
- Cytryna – 1 sztuka
- Liść laurowy – 4 sztuki
- Ziele angielskie (ziarenka) – podobnie 4 sztuki
- Pieprz (ziarenka) – 6 sztuk
- Cukier (lub słodzik)
- Sól i pieprz
Przygotowanie
Na początek nalej do dużego – najlepiej około 5 litrowego – garnka 2 litry zimnej wody. Dodaj do niego ziarenka ziela angielskiego, pieprzu oraz listki laurowe. Następnie umyj dokładnie wędzone kąty – lub w zależności od upodobania żeberka – i dodaj je do garnka. Włoszczyznę obierz, porządnie opłucz, aby pozbyć się niechcianych pozostałości ziemi i również umieść w garnku.
Wstaw całość na średni gaz do momentu zagotowania – zmniejsz wtedy ogień i pozostaw tak pod przykryciem na około 60 minut. W międzyczasie zacznij przygotowywać pozostałe składniki. Zacznij od obrania, umycia i pokrojenia w kostkę ziemniaków – odłóż je na razie do późniejszego wykorzystania.
Obierz kapustę z wierzchniej warstwy liści, umyj ją dokładnie i przekrój dwukrotnie na pół, tak aby uzyskać ćwiartki. Poszatkuj ją następnie drobno, aby uzyskać podłużne, cienkie paski – również odłuż je na razie na bok. Gdy wywar będzie już gotowy – mięso powinno być odpowiednio miękkie – wyjmij je razem z warzywami z garnka.
Oddziel następnie mięso od kości, pokrój je w drobną kostkę i umieść ponownie w wywarze – dodaj do niego również przygotowane wcześniej ziemniaki i kapustę. Jeśli nie uda ci się zmieścić jej całej za jednym razem poczekaj do momentu delikatnego wygotowania – kapusta znacznie zmniejszy objętość – wtedy dodaj pozostałą jej część.
Gotuj całość około 20-30 minut do momentu aż kapusta stanie się miękka. W międzyczasie posiekaj drobno koperek i dodaj go na ostatnie 10 minut gotowania do garnka. Nada on całości potrawy wybornego aromatu i niepowtarzalnego smaku. Możesz również zetrzeć na tarce nieco ugotowanych wcześniej marchewki i pietruszki – dodaj je oczywiście do zupy.
Pod koniec gotowania spróbuj wywaru i jeśli jest taka konieczność dopraw go delikatnie solą i pieprzem. Następnie w zależności od upodobania możesz dodać również kilkanaście kropel soku wyciśniętego z cytryny i dla równowagi szczyptę cukru lub ulubionego słodziku. Gotowe – możesz podawać zupę do spożycia od razu po przygotowaniu – smacznego!