Kwaśnica na wędzonych żeberkach to jedna z bardziej klasycznych pozycji naszej góralskiej kuchni. Dzięki połączeniu różnego rodzaju żeberek i wędzonego boczku uzyskujemy niesamowicie wyrazisty wywar. Zastosowanie przypraw takich jak majeranek i kminek pozwala dodatkowo wydobyć z zupy mnóstwo cudownego smaku. Duża ilość kiszonej kapusty sprawia, że danie staje się wyjątkową i bardzo smakowitą propozycją obiadową. Dodatek kilku suszonych grzybów nadaje zupie cudownego aromatu i jeszcze bardziej atrakcyjnego smaku. Do wykonania przepisu konieczna będzie patelnia i duży garnek – do dzieła!
120 min 6 porcji
Składniki – kwaśnica na wędzonych żeberkach
- Kapusta kiszona – 400 gram
- Ziemniaki – 500 gram
- Surowe żeberka – 600 gram
- Wędzone żeberka – 400 gram
- Wędzony boczek – 200 gram
- Czosnek – 2 ząbki
- Suszone grzyby – 2-3 sztuki
- Liście laurowe – 2 sztuki
- Ziele angielskie (ziarenka) – podobnie 2 sztuki
- Majeranek – 1 płaska łyżeczka
- Kminek – podobnie 1 płaska łyżeczka
- Sól i pieprz
Przygotowanie
Na początek solidnie przepłucz pod chłodną wodą surowe żeberka i podziej je na mniejsze kawałki. Umieść je następnie w odpowiednio dużym garnku i zalej około 2 litrami zimnej wody. Całość przypraw solidną szczyptą soli i wstaw na średni gaz. Po zagotowaniu zbierz szumy, zmniejsz ogień i pozostaw całość pod lekko uchyloną pokrywką na około 45 minut.
Pod koniec tego czasu pokrój w niewielką kosteczkę wędzony boczek – rozgrzej patelnię. Dodaj na nią następnie boczek i podsmaż przez około 7 minut na średnim ogniu co jakiś czas mieszając. W międzyczasie podziel wędzone żeberka na mniejsze kawałki i dodaj do garnka wraz z suszonymi grzybami, liśćmi laurowymi, zielem angielskim oraz kminkiem.
Ząbki czosnku obierz, pokrój w plasterki i dodaj na 2-3 minuty do boczku. Po tym czasie całą zawartość patelni – wraz z wytopionym tłuszczem – przełóż do garnka z pozostałymi składnikami. Pozostaw tak całość na niewielkim ogniu na około 15 minut. W międzyczasie obierz i pokrój w kosteczkę ziemniaki – dodaj je do garnka.
Całość gotuj następnie przez kolejne około 15 minut – ziemniaki muszą być miękkie. W innym wypadku nie dogotują się odpowiednio po dodaniu kapusty. Tą ostatnią umieść następnie na sitku i bardzo dokładnie opłucz pod bieżącą wodą. Następnie stopniowo wyjmuj ją z sitka bardzo dokładnie wyciskając i posiekaj na mniejsze i krótsze kawałki.
Gdy ziemniaki będą już odpowiednio miękkie dodaj do garnka przygotowaną kapustę oraz majeranek. Wszystko bardzo dokładnie wymieszaj i pozostaw na niewielkim gazie na ostatnie 30 minut. Pod koniec spróbuj zupy i wrazie konieczności dopraw ją dodatkowo delikatnie solą i pieprzem. Jeśli wydaje się za mało kwaśna możesz również dodać nieco soku z kapusty. Gotową kwaśnicę przełóż do miseczek lub talerzy – do każdej porcji dołóż dodatkowo po 1 wędzonym żeberku – smacznego!