Młoda kapusta zasmażana z kiełbasą to uwielbiana przez wielu z nas, tradycyjna i wyjątkowo wiosenna propozycja na bardzo smakowite danie. Świetnie sprawdzi się jako obiad dla całej rodziny lub po porostu dodatek do innego dania. Zastosowanie młodej kapusty niewątpliwie nadaje potrawie wiosennego aromatu i cudownego smaku. Dodatek zasmażki z kiełbasą stanowi o niesamowitej wyjątkowości dania – jednocześnie sprawiając, że staje się ono bardzo sycące. Dodatkowo nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby usunąć z listy składników kiełbasę – zyskamy dzięki temu potrawę bezmięsną – nadal wyśmienitą w smaku. Do jej przygotowania konieczny będzie duży – około 5 litrowy – garnek oraz patelnia – zaczynajmy!
75 min 4 porcje
Składniki – młoda kapusta zasmażana
- Kapusta młoda – 1 główka
- Kiełbasa (np. podwawelska) – podobnie 1 laska
- Cebula – podobnie 1 sztuka
- Ziele angielskie (ziarenka) – 4 sztuki
- Liść laurowy – podobnie 4 sztuki
- Pieprz (ziarenka) – podobnie 4 sztuki
- Mąka – 2 łyżki
- Cukier – 1 łyżeczka
- Masło – podobnie 1 łyżeczka
- Koperek – pęczek
- Cytryna
- Sól i pieprz
Przygotowanie
Na początek obierz kapustę z wierzchniej warstwy liści, wykrój głąb i bardzo dokładnie ją umyj pod bieżącą wodą, tak aby pozbyć się ewentualnych pozostałości ziemi. Przekrój ją następnie dwukrotnie na pół – uzyskasz w ten sposób cztery ćwiartki. Te z kolei poszatkuj drobno, aby uzyskać stosunkowo cienkie paseczki.
Umieść kapustę w dużym garnku i zalej dwoma szklankami wody. Dodaj następnie do garnka ziarenka ziela angielskiego i pieprzu, listki laurowe i solidną szczyptę soli. Całość zamieszaj i pozostaw – pod przykryciem – na niezbyt dużym ogniu na około 30 minut. Kapusta powinna po tym czasie stać się już odpowiednio miękka.
W międzyczasie obierz i posiekaj w kosteczkę lub cienkie półksiężyce cebulę. Kiełbasę pokrój również w kosteczkę – rozgrzej patelnię topiąc na niej łyżkę masła. Dodaj na nią przygotowaną kiełbasę i podsmaż ją na średnim ogniu przez około 5 minut co jakiś czas mieszając, tak aby równomiernie się zarumieniła z każdej strony.
Dodaj następnie na patelnię cebulę – przesmaż kolejne 3-4 minuty do jej zeszklenia. Gdy wszystko będzie już gotowe dodaj do pozostałych składników 2 łyżki mąki. Smaż całość do uzyskania złocistego koloru zasmażki cały czas energicznie mieszając, aby uniknąć przypalenia maki.
Odlej teraz z garnka nieco wywaru do osobnej szklanki i dodaj do zasmażki – dzięki temu bez problemu uda ci się całą jej zawartość przenieść do garnka z kapustą. Tak też zrób – dodaj łyżeczkę cukru lub ulubionego słodziku oraz wyciśnij kilkanaście kropel cytryny. Wszystko bardzo dokładnie wymieszaj i pozostaw na wolnym ogniu na kolejne 10 minut pod przykryciem.
W międzyczasie posiekaj drobno koperek i dodaj go do garnka na ostatnie 5 minut gotowania. Po tym czasie danie jest gotowe – możesz je podawać od razu po przygotowaniu, ale równie dobrze sprawdzi się jako danie odgrzewane w późniejszym terminie – smacznego!