Wielkanocny żur w chlebie to niewątpliwie (niekoniecznie w chlebie) obowiązkowa pozycja w naszych domach w okresie świątecznym. Ciężko wyobrazić sobie polską, tradycyjną Wielkanoc bez żuru z białą kiełbasą i jajkami. Umieszczenie go dodatkowo w bochenku chleba sprawia, że każdy nabierze jeszcze więcej ochoty na jego spożycie. Najważniejszym składnikim żuru mającym największy wpływ na jego ostateczny smak jest oczywiście zastosowany zakwas. Warto mieć jego własne, sprawdzone źródło lub nawet przygotować go samemu. To jednak znacznie wydłuża i podnosi poziom trudności wykonania przepisu. A do jego przygotowanie konieczny będzie duży około 5 litrowy garnek na żur oraz mniejszy do ugotowania jajek – zaczynajmy!
90 min 8 porcji
Składniki – wielkanocny żur w chlebie
- Biała kiełbasa – 4 sztuki
- Jaja – podobnie 4 sztuki
- Chleb – okrągły, odpowiedni do wydrążenia i wypełnienia żurem
- Żur (zakwas) – 0.5 litra
- Żeberka (najlepiej wędzone) – 200 gram
- Marchew – 3 sztuki
- Pietruszka – podobnie 3 sztuki
- Seler – 1/2 średniej sztuki
- Por – podobnie 1/2 średniej sztuki
- Cebula – 1 sztuka
- Czosnek – 2 ząbki
- Ziele angielskie (ziarenka) – 2 sztuki
- Liść laurowy – podobnie 2 sztuki
- Majeranek suszony – 2 łyżeczki
- Śmietana 18% – 100 ml
- Sól i pieprz
Przygotowanie
Wywar
Jeśli korzystasz z gotowego bulionu – możesz go przygotować według naszego sprawdzonego przepisu – przejdź od razu do kolejnego kroku. W przeciwnym wypadku dokładnie obierz i umyj włoszczyznę: marchewki, pietruszki, selera i pora. Wszystko to umieść w garnku z 2 litrami chłodnej wody, dodaj po 2 ziarenka ziela angielskie oraz liście laurowe oraz nieco soli i pieprzu.
Marchewki możesz pokroić na kilka mniejszych kawałków – nada to bulionowi dodatkowego wybornego posmaku. Garnek wstaw na średni ogień do momentu zagotowania – wtedy zmniejsz gaz do minimum i dodaj do bulionu żeberka – najlepsze będą w tym przypadku wędzone – gotuj tak około 60 minut.
Po tym czasie wyjmij z garnka warzywa – żeberka możesz na razie zostawić – i dodaj do niego białą kiełbasę – w całości. W międzyczasie wymieszaj zakwas, tak aby nie pływały w nim żadne grudki i dolej go stopniowo do garnka jednocześnie intensywnie mieszając. Dosyp majeranku oraz ząbki czosnku (mogą być przekrojone na pół) i gotuj tak przez kolejne 15 minut co jakiś czas próbując – w razie konieczności dopraw solą i pieprzem.
Jajka
W międzyczasie możesz już do osobnego garnka nalać zimnej wody, następnie umieść w nim jajka i wstaw na gaz. Jajka muszą z całą pewnością ugotować się na twardo więc odlicz od momentu zagotowania wody 8-10 minut – w zależności od ich wielkości. Gotowe jajka przestudź, obierz ze skorupek i pokrój w połówki lub ćwiartki.
Podanie
Następnie wyjmij z garnka kiełbasę, pokrój ją w plasterki i wrzuć do niego ponownie – pozostaw na niewielkim ogniu do momentu podania. W międzyczasie wykrój górną część bochenka chleba – nie przekrój go na pół – usuń tylko około 2/3 górnej warstwy skórki. Następnie usuń pieczywo ze środka, ale w ten sposób, by z każdej strony pozostało go około 2 cm – inaczej może bardzo szybko przesiąknąć. W miarę możliwości ugnieć pieczywo, które zostało wewnątrz bochenka – zmniejszy to jego tendencję do przemoczenia się.
Na koniec wlej do jego wnętrza gotowy żur – najlepiej niezbyt dużą chochlą, tak aby nie zamoczyć wierzchu pieczywa. Jeśli preferujesz zupy zabielane to w osobnej miseczce wymieszaj śmietanę z gorącym wywarem, aby ją zahartować i dodaj do reszty. Pamiętaj, żeby razem z żurem do chleba nałożyć odpowiednią ilość białej kiełbasy – dodaj również jajka – gotowe, smacznego!