Wigilijna zupa grzybowa to jedna z podstawowych i najbardziej tradycyjnych polskich potraw wigilijnych. Jej wyjątkowość podkreśla niesamowity smak i aromat wydobyty z suszonych grzybów. Zupa ta towarzyszy każdemu z nas przez całe życie i nierozerwalnie kojarzy się ze świetami Bożego Narodzenia. Do jej przygotowania będzie potrzebny jedynie duży około 5 litrowy garnek i najlepszy świąteczny nastrój – zaczynajmy !
90 min 6 porcji
Składniki – wigilijna zupa grzybowa
- Suszone grzyby (ulubione) – 40 gram
- Woda – 2 litry
- Marchew – 2 sztuki
- Pietruszka – podobnie 2 sztuki
- Cebula – podobnie 2 sztuki
- Seler – 1 mała sztuka lub połowa większej
- Por – podobnie 1 mała sztuka
- Śmietana 18% – 100 ml
- Liść laurowy – 3 sztuki
- Ziele angielskie – podobnie 3 sztuki
- Sól i pieprz
Przygotowanie
Zacznij od dokładnego obrania i umycia włoszczyzny: marchwi, pietruszek, selera i pora. Następnie nalej do garnka 2 litry chłodnej wody, dopraw ją kilkoma szczyptami soli i dodaj warzywa. Wstaw na średni gaz i poczekaj do momentu zagotowania się wody. Zmniejsz wtedy ogień na mniejszy i gotuj pod przykryciem przynajmniej aż do osiągnięcia miękkości warzyw – najlepiej około 60 minut.
W międzyczasie umieść suszone grzyby w miseczce i zalej je wrzątkiem. Pozostaw je tak do momentu, w którym staną się miękkie. Gdy tak się stanie wyjmij je z miseczki, ale nie wylewaj wody, w której się moczyły. Pokrój je w mniejsze kawałki – około 1-2 centymetrowe. Rozgrzej dobrze patelnię.
Następnie obierz i posiekaj drobno cebule, dodaj na patelnię i smaż na niedużym ogniu do momentu zeszklenia. Dodaj do cebuli pokrojone grzyby i smaż przez 5 minut na większym ogniu. Zmniejsz następnie gaz i dodaj na patelnię wodę, w której moczyły się grzyby. Pozostaw na niedużym ogniu na około 10 minut.
Jeśli bulion jest już gotowy i warzywa są odpowiednio miękkie wyjmij je z garnka. Pamiętaj, że jeśli lubisz dodatek marchwi lub pietruszki pozostaw ją koniecznie do podania gotowej zupy. Następnie dodaj do bulionu całą zawartość patelni. Gotuj tak na niewielkim ogniu pod przykryciem przez 20 minut.
Po tym czasie zupa jest gotowa. W zależności od preferencji możesz podawać ją ze śmietaną. Pamiętaj, żeby przed dodaniem do zupy – czy to do całości w garnku, czy do poszczególnych porcji na talerzach – zahartować śmietanę. W tym celu umieść śmietanę w miseczce, dolewaj do niej systematycznie po trochu gorącej zupy cały czas energicznie mieszając. Gdy uzyskasz w miseczce ciepłą mieszankę zupy i śmietany możesz już dodać ją do zupy. Gotowe – najlepiej podawaj z łazankami – smacznego !