Wigilijne pierogi z kapustą i grzybami to nieodłączny element świątecznego stołu. Jest to jedna z najbardziej tradycyjnych i podstawowych polskich potraw wigilijnych. Ciężko wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez pierogów z kapustą i grzybami. Wykonane samodzielnie, domowym sposobem smakują najlepiej – niepowtarzalnie. Dodatkowo wykorzystanie różnorodnych tradycji przy ich przygotowywaniu niesie ze sobą wiele świątecznego nastroju i sprawia, że zawsze są wyjątkowe. Do wykonania naszego przepisu konieczne będą 2 garnki do ugotowania kapusty i grzybów, patelnia oraz osobny duży garnek do ugotowania ulepionych już pierogów – zaczynajmy!
100 min 20 sztuk
Składniki – wigilijne pierogi z kapustą i grzybami
- Kapusta kiszona – 500 gram
- Grzyby suszone (ulubione) – 50 gram
- Cebula – 3 niewielkie sztuki
- Ziele angielskie (ziarenka) – 2 sztuki
- Liść laurowy – podobnie 2 sztuki
- Mąka pszenna – 2 szklanki
- Jajko – 1 sztuka
- Woda – 1 szklanka
- Oliwa z oliwek
- Sól i pieprz
Przygotowanie
Farsz
Przygotowania rozpocznij od kapusty i grzybów. W tym celu wstaw na gaz dwa osobne garnki z wodą. Do jednego z nich dodaj suszone grzyby, a w drugim umieść kiszoną kapustę. Grzyby gotuj na wolnym ogniu około 15 minut. Po tym czasie zdejmij je z gazu, odcedź i pozostaw do wystudzenia. Do garnka z kapustą natomiast dodaj ziele angielskie i liski laurowe oraz delikatnie dopraw solą i pieprzem. Gotuj aż do miękkości kapusty – około 30 minut powinno wystarczyć.
W międzyczasie obierz i posiekaj cebulę – rozgrzej patelnię. Dodaj na nią przygotowaną cebulę i podsmaż do zeszklenia, około 2-3 minuty. Następnie dodaj na patelnię również grzyby i pozostaw tak na wolnym ogniu kilka minut. Jeśli kapusta jest już odpowiednio miękka zdejmij ją z gazu i umieść na sitku. Przelej ją solidnie wodą, dzięki temu farsz do pierogów nie będzie przesadnie kwaśny. Pamiętaj, żeby usunąć z niej dodane wcześniej ziarenka ziela angielskiego oraz listki laurowe.
Na koniec solidnie wyciśnij z kapusty wodę i dodawaj na patelnie do reszty składników. Wymieszaj dokładnie całość i dopraw do smaku solą i pieprzem. Smaż tak na wolnym ogniu przez 15-20 minut od czasu do czasu mieszając. Po tym czasie odstaw patelnię z gazu i pozostaw do wystudzenia zawartości.
Następnie dobrze wymieszane składniki farszu przeciśnij przez maszynkę. Możesz również bardzo drobno je posiekać, ale najlepszy efekt da na pewno wykorzystanie maszynki. Spróbuj koniecznie gotowego farszu, w razie konieczności możesz jeszcze teraz doprawić go w razie potrzeby.
Ciasto
W miseczce zmieszaj wszystkie składniki na ciasto. Dodaj najpierw mąkę, wbij do niej jajko i dodawaj powoli wody cały czas mieszając. Następnie zacznij je ugniatać. Jeśli ciasto będzie zbytnio lepić się do dłoni uniemożliwiając wyrobienie możesz skropić je delikatnie oliwą.
Gdy ciasto osiągnie już odpowiednią konsystencję – powinno stać się miękkie i łatwe w ugniataniu – podziel je na 3 części. Pierwszą z nich ułóż na oprószonej mąką stolnicy. Rozwałkuj ciasto na grubość kilku milimetrów i wytnij z niego (np. przy pomocy szklanki) okrągłe kawałki. Połącz pozostałe fragmenty i znów je rozwałkuj, wytnij okręgi – powtarzaj tą czynność do momentu zużycia całego ciasta.
Zagotuj w międzyczasie duży garnek osolonej wody. Następnie na środek okrągłych kawałków ciasta nakładaj po trochu farszu – tak aby swobodnie można było je potem zawinąć. Ciasto składaj najpierw na pół, połącz ze sobą przeciwległe krańce i zaciśnij palcami, tak aby farsz pozostał szczelnie zamknięty. Wykorzystaj ulubiony sposób na zagniatanie brzegów ciasta.
Gotowe pierogi wrzucaj do wrzącej wody. Od momentu wypłynięcia na powierzchnie powinny gotować się 2-3 minuty. Pierogi możesz podawać bezpośrednio po ugotowaniu, albo wystudzić je i zachować na później. Przepysznym pomysłem jest ich odsmażenie z dodatkiem cebuli – smacznego!