Wigilijny barszcz czerwony jest jedną z najważniejszych, najbardziej tradycyjnych, polskich potraw świątecznych. W wielu domach jest nieodłącznym składnikiem kolacji wigilijnej. Barszcz czerwony jest bardzo wyrazistym i aromatycznym daniem o niepowtarzalnym smaku. Jego kompozycja z równie wyjątkowymi uszkami z kapustą i grzybami to niewątpliwie jedno z najsmaczniejszych połączeń wśród naszych tradycyjnych dań wigilijnych. Do jego przygotowania konieczna będzie patelnia oraz duży około 5 litrowy garnek – zaczynajmy!
120 min 8 porcji
120 min 6 porcji
Składniki – wigilijny barszcz czerwony
- Buraki – 1 kg
- Marchew – 2 sztuki
- Pietruszka – podobnie 2 sztuki
- Cebula – 1 sztuka
- Por – 1 niewielka sztuka
- Seler – podobnie 1 niewielka sztuka lub połowa większej
- Czosnek – 2-3 ząbki
- Cytryna – kilkanaście kropel do wyciśnięcia
- Suszone grzyby (ulubione) – niewielka garść
- Pieprz (ziarenka) – 2 sztuki
- Ziele angielskie (ziarenka) – podobnie 2 sztuki
- Liść laurowy – 3 sztuki
- Sól i pieprz
Przygotowanie
Zacznij od przygotowania bulionu warzywnego. W tym celu obierz i umyj dokładnie włoszczyznę: marchew, pietruszkę, seler i pora. Następnie napełnij duży garnek dwoma litrami chłodnej wody i wstaw na średni gaz. Dodaj do niego przygotowane warzywa oraz liście laurowe, ziele angielskie i ziarna pieprzu. Gotuj tak pod przykryciem – z lekko uchyloną pokrywką – do momentu zagotowania wywaru. Zmniejsz wtedy ogień i pozostaw tak dalej do momentu, aż warzywa staną się miękkie – około 60 minut.
W międzyczasie umieść suszone grzyby w osobnej miseczce i zalej wrzątkiem, tak aby całkowicie je przykryć wodą. Następnie rozgrzej dobrze patelnię, obierz i posiekaj drobno cebulę – dodaj ją na patelnię. Smaż na niewielkim ogniu do momentu zeszklenia. Ząbki czosnku drobno posiekaj lub przeciśnij przez praskę i również dodaj na patelnię.
Wyjmij grzyby z miseczki – nie wylewaj wody. Pokrój je w mniejsze kawałki i dodaj na patelnię – smaż tak około 2-3 minut. Następnie wlej na patelnię wodę, w której moczyły się grzyby i pozostaw tak na wolnym ogniu koleje 5 minut – odstaw z gazu.
Jeśli warzywa są już miękkie wyjmij je z garnka – bulion gotowy. Następnie dodaj do niego buraki. Jeśli chcesz, aby gotowy barszcz był pozbawiony elementów buraków pokrój je przed dodaniem w większe kawałki, które na koniec odcedzisz. Jeśli natomiast preferujesz kawałki buraków w zupie możesz skroić je drobniej lub nawet zetrzeć na tarce o grubych oczkach.
Po dodaniu buraków do bulionu gotuj całość na wolnym ogniu przez około godzinę. Po tym czasie dodaj do garnka zawartość patelni oraz dopraw w razie konieczności delikatnie do smaku solą i pieprzem. Następnie gotuj wywar przez kolejne 30 minut – po tym czasie barszcz jest gotowy. Jeśli preferujesz takie rozwiązanie przecedź go, aby oddzielić kawałki buraków od reszty. Podawaj najlepiej z uszkami z kapustą i grzybami – smacznego!