Zalewajka z grzybami to jedna z bardziej klasycznych potraw często goszczących na naszych stołach. Delikatny bulion warzywny w połączeniu z grzybami i cudownie aromatycznym żurem to gwarancja idealnego smaku. Dodatkowo zastosowanie podsmażonych kiełbasy i boczku wraz z wyrazistymi przyprawami sprawia, że danie nie ma sobie równych. Do wykonania przepisu konieczna będzie jedynie patelnia i duży garnek – zaczynajmy!
60 min 6 porcji
Składniki – zalewajka z grzybami
- Żur – 500 ml
- Wędzony boczek – 250 g
- Kiełbasa (ulubiona) – podobnie 250 g
- Suszone grzyby – 6 średnich sztuk
- Ziemniaki – podobnie 6 sztuk
- Marchew – 1 sztuka
- Pietruszka – podobnie 1 sztuka
- Cebula – podobnie 1 sztuka
- Czosnek – 2 ząbki
- Śmietana – 3 łyżki
- Liść laurowy – podobnie 3 sztuki
- Ziele angielskie – podobnie 3 sztuki
- Majeranek – 2 łyżeczki
- Oliwa z oliwek
- Sól i pieprz
Przygotowanie
Przygotowania rozpocznij od umieszczenia suszonych grzybów w miseczce i zalania ich wrzątkiem, tak aby przykryć je całkowicie – pozostaw na 15 minut do namoczenia. W międzyczasie obierz i pokrój w kostkę ziemniaki – marchew i pietruszkę również obierz i pokrój na kilka części.
Umieść je następnie w dużym – około 5 litrowym – garnku wraz z liśćmi laurowymi, ziarenkami ziela angielskiego oraz solidną szczyptą soli i pieprzu. Zalej całość 2 litrami wody i wstaw na średni gaz do momentu zagotowania. Zmniejsz wtedy ogień i pozostaw tak na około 15-20 minut – w połowie tego czasu dodaj do garnka namoczone grzyby wraz z wodą.
W międzyczasie pokrój w kosteczkę kiełbasę i boczek – ten drugi równie dobrze sprawdzi się pokrojony w paski. Umieść następnie boczek na patelni i wstaw ją na średni gaz – po chwili, gdy tylko tłuszcz zacznie się wytapiać dodaj również kiełbasę. Podsmaż tak całość przez około 10 minut na małym ogniu do odpowiedniego zarumienienia.
W międzyczasie obierz i pokrój w kosteczkę cebulę, a ząbki czosnku przeciśnij przez praskę lub posiekaj drobno. Dodaj je również na patelnię, zamieszaj i pozostaw na ostatnie 5 minut. Dodaj teraz do garnka żur – najlepiej dodawaj go stopniowo cały czas mieszając. Warto próbować co jakiś czas czy zupa nabrała odpowiedniego dla nas smaku.
Na koniec przełóż do garnka całą zawartość patelni oraz dodaj majeranek. Po ostatnich kilku minutach gotowania spróbuj zupy i wrazie konieczności dopraw ją delikatnie solą i pieprzem. Możesz teraz także zabielić zalewajkę śmietaną – pamiętaj o jej zahartowaniu. Gotowe danie przełóż do miseczek lub talerzy i podawaj do spożycia – smacznego!