Zupa kalafiorowa to bardzo klasyczna propozycja na przygotowanie zupy typowo warzywnej pozbawionej mięsnych dodatków. Nie należy jednak – nawet dla osób, które nie wyobrażają sobie bezmięsnych dań – odnajdywać tego jako wada. Wręcz przeciwnie zupa jest bardzo bogata w wyśmienite warzywne aromaty i bardzo charakterystyczne i intensywna w smaku – każdemu z pewnością przypadnie do gustu. Jest przy tym mało skomplikowana i prosta w przygotowaniu, a konieczny jest jedynie czas na jej ugotowanie. Do przygotowania przepisu wystarczy duży – około 5 litrowy – garnek, zaczynajmy!
90 min 6 porcji
Składniki – zupa kalafiorowa
- Kalafior – jedna duża sztuka
- Ziemniaki – 0.5 kg
- Marchew – 3 sztuki
- Pietruszka – 2 sztuki
- Seler – 1 sztuka (nieduża)
- Por – podobnie 1 sztuka (nieduża)
- Cebula – podobnie 1 sztuka
- Czosnek – podobnie 1 ząbek
- Śmietana – 100 ml
- Liść laurowy – 2 sztuki
- Ziele angielskie – podobnie 2 sztuki
- Sól i pieprz
Przygotowanie
Bulion
Jeśli korzystasz z gotowego bulionu – możesz go przygotować według naszego sprawdzonego przepisu – przejdź od razu do kolejnego kroku. W przeciwnym wypadku dokładnie obierz i umyj włoszczyznę: marchewki (oprócz jednej), pietruszki, selera i pora. Wszystko to umieść w garnku z 1.5 litra zimnej wody, dodaj ziela angielskie, liście laurowe oraz po szczypcie soli i pieprzu.
Marchewki możesz pokroić na kilka mniejszych kawałków – nada to bulionowi dodatkowego słodkawego posmaku. Garnek wstaw na średni ogień do momentu zagotowania – wtedy zmniejsz gaz do minimum i pozostaw pod delikatnie uchyloną pokrywką na około 1-1.5 godziny. Koniecznie próbuj co jakiś czas i w razie konieczności dopraw dodatkowo solą i pieprzem.
Zupa kalafiorowa
W międzyczasie obierz i posiekaj w kostkę cebulę oraz ząbek czosnku – ziemniaki obierz, umyj i również skrój w kostkę lub plasterki. Następnie rozgrzej oliwę w osobnym garnku, podsmaż cebulę do zeszklenia – 2-3 minuty na średnim ogniu. Dodaj posiekany czosnek, przesmaż około 1 minutę – uzyskasz intensywny czosnkowy aromat – zmniejsz ogień i dodaj ziemniaki.
Całość smaż na wolnym ogniu przez kolejne 2-3 minuty co chwilę mieszając – ważne, żeby nie doprowadzić do mocnego przypieczenia składników. Po tym czasie zalej zawartość garnka wcześniej przygotowanym bulionem, pozostaw na wolnym ogniu na 10 minut co jakiś czas mieszając.
W międzyczasie rozdziel całość kalafiora na mniejsze różyczki – zgodnie ze swoimi upodobaniami – my preferujemy mniejsze, około 2-3 centymetrowe. Umyj je bardzo dokładnie, aby skutecznie pozbyć się ewentualnych resztek ziemi – dodaj do garnka, zamieszaj. Gotuj całość do momentu, w którym upewnisz się, że ziemniaki oraz kalafior są już miękkie – powinno to zając kolejne 10 minut, ale uważaj, aby ich nie rozgotować.
W razie konieczności dopraw całość solą i pieprzem do smaku. Gotową zupę możesz od razu rozlać na talerze i podawać do spożycia – najlepiej przyozdobioną świeżym koperkiem. Jeśli chcesz ją zabielić również możesz to zrobić bezpośrednio w garnku lub na talerzach – pamiętaj o zahartowaniu śmietany przed dodaniem do gorącej zupy!