Zupa pomidorowa to z pewnością jedna z królowych polskich zup. Gości na naszych stołach niezmiernie często z racji na swój wyjątkowy smak i prostotę przygotowania. Możliwość podania z praktycznie dowolnym rodzajem makaronu lub ryżem pozwala każdemu dobrać swój ulubiony kształt tej zupy. Do jej przygotowania konieczny będzie jedynie duży około 5 litrowy garnek – zaczynajmy!
120 min 6 porcji
Składniki – zupa pomidorowa
- Ćwiartka z kurczaka – 2 sztuki
- Skrzydełka z kurczaka – podobnie 2 sztuki
- Marchew – podobnie 2 sztuki
- Pietruszka – podobnie 2 sztuki
- Por – niewielka sztuka lub połowa większej
- Seler – podobnie niewielka sztuka lub połowa większej
- Cebula – 1 sztuka
- Koncentrat pomidorowy – 100-150 gram
- Śmietana 18% – opcjonalnie do zabielenia
- Ziele angielskie (ziarna) – 3-4 sztuki
- Liść laurowy – podobnie 3-4 sztuki
- Sól i pieprz
Przygotowanie
Przygotowania rozpocznij od wykonania bulionu. Jeśli preferujesz potrawy bezmięsne możesz pominąć jego wykorzystanie lub skorzystać z naszego sprawdzonego przepisu na bulion warzywny. Na początek dokładnie obierz i umyj włoszczyznę: marchew, pietruszkę, selera, pora i cebulę. Marchew możesz pokroić w grube plastry, dzięki temu uzyskasz jej intensywniejszy słodki aromat.
Następnie nalej do dużego około 5 litrowego garnka 2 litry chłodnej wody. Umieść w nim również mięso z kurczaka i warzywa. Dodaj listki laurowe, ziele angielskie i ziarenka pieprzu. Wstaw garnek na średni gaz i gotuj pod przykryciem do momentu zagotowania. Po tym czasie zmniejsz ogień na bardzo mały i pozostaw tak z delikatnie uchyloną pokrywką na około półtorej godziny.
Następnie, gdy warzywa i mięso będą już miękkie wyjmij je z garnka. Jeśli preferujesz warzywa w zupie możesz oczywiście pozostawić je w bulionie. My polecamy pozostawienie marchwi – nadaje wyjątkowego, słodkiego posmaku. Gotowy bulion przecedź, aby pozbyć się resztek rozgotowanych warzyw, listków laurowych, ziarenek pieprzu i ziela angielskiego.
Dodaj do bulionu koncentrat pomidorowy w ilości zależnej od twoich preferencji. Większa jego ilość nada zupie bardziej wyrazistego pomidorowego aromatu. Wszystko bardzo dokładnie wymieszaj. W razie konieczności dopraw do smaku solą i pieprzem.
Możesz dodatkowo zabielić zupę śmietaną bezpośrednio w garnku lub na talerzach po podaniu. Pamiętaj, że dodając śmietanę do wrzątku należy ją najpierw zahartować w osobnej miseczce poprzez dodanie niewielkiej ilości wywaru cały czas intensywnie mieszając.
Zupa pomidorowa jest gotowa – możesz podawać ją bezpośrednio po przygotowaniu z ryżem lub cienkim makaronem – smacznego!