Barszcz czerwony to z całą pewnością jedna z najbardziej tradycyjnych potraw na naszych, polskich stołach. Towarzyszy nam całe życie przy najróżniejszych okazjach, ale również – bardzo często – przy zwykłych, codziennych posiłkach. Istnieje mnóstwo różnorodnych wariacji tej potrawy, każdy ma swój ulubiony sposób jej przygotowania – często przekazywany z pokolenia na pokolenie. Danie świetnie komponuje się z bardzo wieloma dodatkami takimi jak ziemniaki czy uszka, ale równie dobrze, a może nawet najlepiej smakuje sam w sobie. Do przygotowania naszego przepisu konieczny będzie duży około 5 litrowy garnek, tarka – zaczynajmy!
120 min 6 porcji
Składniki – barszcz czerwony
- Buraki – 1 kg
- Marchew – 2 sztuki
- Pietruszka – 1 sztuka
- Por – 1/2 sztuki
- Seler – podobnie 1/2 sztuki
- Czosnek – 2 ząbki
- Majeranek – podobnie 2 łyżeczki
- Liść laurowy – 4 sztuki
- Ziele angielskie – podobnie 4 sztuki
- Pieprz – podobnie 4 ziarenka
- Cukier (słodzik)
- Cytryna
- Sól i pieprz
Przygotowanie
Na początek zajmij się przygotowaniem bulionu – jeśli masz go już gotowego przejdź do kolejnego kroku. Obierz i dokładnie umyj marchewki i pietruszkę – możesz je przekroić na nieco mniejsze kawałki. Podobnie postąp z seleram, pora bardzo dokładnie umyj i w razie konieczności pozbądź się jego zbędnych elementów.
Nalej do dużego garnka 2 litry chłodnej wody i wstaw na średni gaz. Dodaj do niego wszystkie przygotowane warzywa, a także liście laurowe, ziela angielskie i ziarenka pieprzu. Cebulę opal delikatnie nad palnikiem i również dodaj do garnka – dopraw całość solidną szczyptą soli. Od momentu zagotowania pozostaw całość pod uchyloną pokrywką na około 60 minut.
Na koniec wyjmij wszystkie składniki z bulionu – możesz nawet przecedzić go przez sitko, aby pozbyć się wszystkich niechcianych pozostałości warzyw. W międzyczasie obierz czosnek oraz buraki – pokrój je w mniejsze kawałki, takie aby swobodnie można było je później zetrzeć, ale na tyle małe by ugotowały się stosunkowo szybko – i dodaj je do gotowego bulionu.
Całość gotuj – czas jest bardzo zależny od buraków i wielkości kawałków na jakie zostały pokrojone – do momentu aż buraki staną się miękkie. Wyjmij je wtedy z garnka, przestudź i zetrzyj bardzo drobno na tarce. Umieść uzyskany przecier z buraków ponownie w garnku i gotuj kolejne 15 minut.
Dodaj do garnka 2 łyżeczki majeranku oraz opcjonalnie łyżeczkę masła – doda potrawie wspaniałego posmaku. W tym momencie możesz również dosłodzić barszcz w zależności od swojego osobistego upodobania. Jeśli korzystasz z cukru dodaj najlepiej jego 1 płaską łyżeczkę, w przypadku słodzików możesz dodać nieco więcej – nie jest to oczywiście krok niezbędny.
Na koniec rozlej gotowy barszcz do miseczek lub talerzy – pamiętaj o dodatku startych buraków. Barszcz świetnie komponuje się z wieloma dodatkami – gorąco polecamy ubite ziemniaki, ulubione uszka lub po prostu świeże pieczywo – smacznego!