Bitki wołowe to jedna z bardziej klasycznych propozycji obiadowych systematycznie goszcząca w naszych, polskich kuchniach. Istnieje wiele kombinacji tego przepisu i większość z nas ma swój ulubiony sposób ich przygotowania. Niezależnie od wersji przepisy są zazwyczaj mało skomplikowane i sprowadzają się tak naprawdę do odpowiednio długiego duszenia mięsa do zadowalającej miękkości. Do wykonania przepisu konieczne będą jedynie składniki i odpowiednio duża patelnia pozwalająca na swobodne duszenie mięsa – zaczynajmy!
165 min 4 porcje
Składniki – bitki wołowe
- Mięso wołowe (z udźca) – około 1 kg
- Cebula – 1 duża sztuka
- Czosnek – 2 ząbki
- Sos sojowy – 2 łyżki
- Mąka pszenna – podobnie 2 łyżki
- Koncentrat pomidorowy – 2 łyżeczki
- Liść laurowy – 3 sztuki
- Ziele angielskie – podobnie 3 sztuki
- Pieprz (ziarenka) – podobnie 3 sztuki
- Słodka papryka – 1 łyżeczka
- Majeranek – podobnie 1 łyżeczka
- Oliwa z oliwek
- Sól i pieprz
Przygotowanie
Wykonanie przepisu najlepiej rozpocząć dzień wcześniej od przygotowania mięsa. Pokrój je w cienkie – około 1 cm – kawałki i rozbij delikatnie tłuczkiem – dopraw solidną szczyptą soli i pieprzu. Umieść następnie w miseczce 5 łyżek oliwy, słodką paprykę, majeranek i sos sojowy – dokładnie wymieszaj.
Obtocz następnie jak najbardziej równomiernie wszystkie kawałki mięsa w tak powstałej marynacie i pozostaw w lodówce najlepiej na całą noc. Przed smażeniem wyjmij mięso z lodówki, aby ogrzało się do temperatury pokojowej. Rozgrzej następnie patelnię i ułóż na niej wszystkie kawałki mięsa – podsmaż kilka minut do zarumienienia.
W międzyczasie obierz i pokrój w cienkie piórka cebulę oraz przeciśnij przez praskę ząbki czosnku. Umieść je następnie na patelni i wymieszaj z kawałkami mięsa. Po kilku minutach zalej zawartość patelni wodą, tak aby przykryła mięso. Dodaj teraz na patelnię również liście laurowe, ziela angielskie, ziarenka pieprzu oraz koncentrat pomidorowy.
Wszystko to bardzo dokładnie wymieszaj i pozostaw na patelni na niewielkim ogniu na około 120 minut. Jeśli mięso będzie wystarczająco miękkie wcześniej możesz oczywiście skrócić ten czas. W razie konieczności uzupełniaj ilość wody na patelni, tak aby mięso było w niej cały czas zanurzone.
Pod koniec duszenia dodaj na patelnię wymieszaną z sosem mąkę, aby go nieco zagęścić. Gotowe bitki przełóż na talerze i podawaj do spożycia z ulubionymi dodatkami obiadowymi. Świetnie sprawdzą się tutaj zarówno ziemniaki, jak i kasza czy ryż lub po prostu świeże pieczywo. Każdą z porcji przyozdób dodatkowo natką pietruszki – gotowe – smacznego!