Domowy bulion warzywny to idealna baza do dalszego wykorzystania w kuchni. Może on posłużyć jako podstawa do wielu zup (na przykład żurek), sosów, czy gulaszy. W bardzo prosty i przede wszystkim smaczny sposób łączy się z różnorakimi pomysłami na dania. Bezsprzecznie jest to jeden z najbardziej użytecznych w kuchni produkt, prosty w przygotowaniu i możliwy do przechowywania przez dłuższy czas. Innymi słowy jest konieczny w każdej kuchni. Do jego ugotowania konieczny będzie jedynie duży około 5 litrowy garnek.
Składniki – domowy bulion warzywny
- Woda – około 2 litry
- Seler – połowa średniej wielkości sztuki
- Marchew – 2 sztuki
- Pietruszka – 2 sztuki
- Natka pietruszki – kilka świeżych gałązek
- Por – kilkunastocentymetrowy kawałek
- Cebula – 1 niewielka sztuka
- Oliwa z oliwek – 10 ml
- Liść laurowy – 4 listki
- Pieprz czarny – podobnie 4 ziarenka
- Ziele angielskie – podobnie 4 ziarenka
- Sól
90 min 6 porcji
Przygotowanie
Do dużego garnka wlej 2 litry zimnej wody i wstaw na średni ogień. Włoszczyznę umyj i obierz, a następnie dodaj do garnka marchew, pietruszkę, seler oraz pora. Poczekaj do momentu zagotowania i zmniejsz ogień.
Nieobraną cebulę opal delikatnie nad palnikiem, równomiernie z każdej strony, ale tak aby nie zajęła się ogniem. Następnie dodaj cebulę do garnka. Pamiętaj, aby wywar gotować pod przykryciem, ale z lekko uchyloną pokrywką.
Teraz możesz dodać do całości przyprawy: liście laurowe, ziele angielskie i pieprz. Dosól również wywar do smaku. Gotuj tak kilka minut, a następnie dodaj łyżkę oliwy oraz natkę pietruszki – kilka świeżych gałązek.
Na najmniejszym możliwym ogniu gotuj wywar około półtorej godziny – nadal koniecznie z uchyloną pokrywką. Zapewne po tym czasie warzywa zmiękną więc usuń je z garnka. Gotowy bulion odcedź i wykorzystaj zgodnie ze swoimi planami – gotowe !
Tak przygotowany bulion idealnie nada się do wykorzystania w naszym przepisie na żurek z białą kiełbasą. Oczywiście możesz ugotować z jego wykorzystaniem mnóstwo potraw, sam najlepiej zdecydujesz o jego wykorzystaniu – pomysłów w kuchni nigdy nie zabraknie. Wspomnimy jedynie, że po wystudzeniu bulion można przechowywać w lodówce przez około 10-14 dni. Jeśli jednak planujesz wykorzystać go w późniejszym czasie polecamy bezpieczniejsze zamrożenie.