Gołąbki bez ryżu to świetny pomysł na przygotowanie tego ukochanego przez większość z nas dania w zdecydowanie odchudzonej wersji. Pozbawienie gołąbków dodatku ryżu absolutnie nie ujmuje im niczego w smaku czy aromacie. Danie jest nieco bardziej niż inne rozbudowane w przygotowaniu co skutkuje stosunkowo długim czasem przygotowania. Końcowy efekt wynagradza jednak z nawiązką poniesione trudy. Każdy miłośnik gołąbków – a w szczególności dbający o dietę – powinien wypróbować tą propozycję. Do ich wykonania konieczny będzie garnek do ugotowania bulionu, patelnia oraz piekarnik – zaczynajmy!
85 min 6 porcji
Składniki – gołąbki bez ryżu
- Kapusta włoska (lub biała) – 1 sztuka
- Mięso mielone – 400 gram
- Pieczarki – 150 gram
- Przecier pomidorowy – 300 ml
- Cebula – 1 sztuka
- Por – podobnie 1 sztuka
- Seler – 1/2 sztuki
- Marchew – 4 sztuki
- Pietruszka – 2 sztuki
- Czosnek – podobnie 2 ząbki
- Liść laurowy – 3 sztuki
- Ziele angielskie – podobnie 3 sztuki
- Pieprz – 5 ziarenek
- Słodka papryka – 1 łyżeczka
- Oregano – podobnie 1 łyżeczka
- Sól i pieprz
Przygotowanie
Bulion
Realizację przepisu rozpocznij od przygotowania bulionu – jeśli został wykonany wcześniej przejdź do następnego kroku. W tym celu obierz, dokładnie umyj i przekrój na nieco mniejsze kawałki 3 marchewki i pietruszkę. Podobnie postąp z selerem, pora również umyj, tak aby nie pozostały w nim żadne resztki ziemi.
Umieść wszystkie warzywa wewnątrz dużego garnka, nalej 1.5 litra chłodnej wody, dopraw delikatnie solą, dodaj ziela angielskie, liście laurowe oraz ziarenka pieprzu – wstaw na średni ogień. Od momentu zagotowania zmniejsz ogień do minimum i gotuj bulion pod lekko uchyloną pokrywką około 60 minut.
W międzyczasie zagotuj w odpowiednio dużym garnku wodę. Wytnij z kapusty głąb i umieść ją w garnku na około 5 minut. Po tym czasie wyjmij ją z garnka i przelej zimną wodą. Następnie oddziel od całości pojedyncze liście – powinny odchodzić perfekcyjnie. Cienkim, niedużym nożem odkrój zgrubienia wzdłuż środka liści i odłuż je na razie na bok.
Farsz
Rozgrzej następnie bardzo solidnie patelnię, a w międzyczasie zajmij się przygotowaniem cebuli i czosnku. Tą pierwszą obierz i skrój w drobną kostkę – dodaj na patelnię i smaż na średnim ogniu około 2 minuty. Czosnek drobno posiekaj lub przeciśnij przez praskę i również dodaj na patelnię. Smaż je do momentu zeszklenia cebuli – zmniejsz ogień do minimum.
Umyj dokładnie pieczarki i skrój je na niewielkie kawałki, dodaj na patelnię i delikatnie dopraw solą i pieprzem. W międzyczasie obierz, umyj i pokrój w cienkie 1-2 centymetrowe paseczki pozostawione wcześniej marchew i pietruszkę – dodaj na patelnię.
Następnie umieść mięso mielone w osobnej miseczce, dopraw szczyptą solą oraz połową pozostałych przypraw: słodką papryką i oregano – po 1/2 łyżeczki. Umieść je na patelni z pozostałymi składnikami i smaż do momentu równomiernego podsmażenia całości mięsa i złotawego zarumienienia pieczarek. Co jakiś czas mieszaj zawartość patelni i staraj się nie dopuścić do posklejania mięsa w większe kawałki.
Gołąbki
W międzyczasie możesz z liści kapusty, które udało się odłączyć od reszty w nieco gorszym stanie wyłożyć spód dużego garnka. Gdy farsz będzie już gotowy – oraz delikatnie wychłodzony – przystąp do zawijania go w kapustę. W tym celu rozłóż jeden z liści na płaskiej powierzchni, łyżeczką nałóż na jego dolną – tam gdzie łączył się z głąbem – część nieco farszu.
Powinien on zająć nie więcej niż połowę szerokości liścia. Zawiń jego boczne części do środka, a następnie zaczynając od miejsca gdzie znajduje się farsz zawijaj do góry. Podobnie postąp ze wszystkimi pozostałymi liśćmi aż do wykorzystania całego farszu.
Gotowe gołąbki układaj na kapuście umieszczonej na dnie garnka – postaraj się, aby leżały stosunkowo ciasno. Dzięki temu unikniesz ich rozwarstwienia podczas gotowania. Na koniec ułóż na wierzchu jeszcze jedną warstwę liści kapusty – jeśli jakieś pozostały. Całość zalej bulionem, wstaw na niewielki gaz i gotuj pod przykryciem 30-40 minut.
Sos
W międzyczasie – pod koniec gotowania – na niedużej patelni umieść przecier pomidorowy, dodaj szczyptę soli i pieprzu oraz pozostałe przyprawy: połowę łyżeczki słodkiej papryki i oregano. Następnie dodaj do pozostałych składników 4 łyżki wywaru z gołąbków – wszystko wymieszaj dokładnie. Smaż na niedużym ogniu kilka minut co chwila mieszając.
Gotowe gołąbki wyjmij z garnka – możesz je ułożyć na papierowych ręcznikach, aby obciekły z bulionu. Następnie ułóż je na talerzach, obficie polej sosem z patelni i przyozdób świeżą natką pietruszki – smacznego!