Grochówka to jedna z bardziej klasycznych polskich zup bardzo często goszcząca w naszych domach. Cudowny groch w połączeniu z delikatnym bulionem warzywnym i podsmażonym boczkiem i kiełbasą to gwarancja niepowtarzalnych smaków i aromatów. Każdy z pewnością nie raz rozsmakowywał się w grochówce – jest po prostu wyborna. Idealnie sprawdzi się jako samodzielny posiłek – jest bardzo sycąca – podana ze świeżym pieczywem. Do wykonania przepisu konieczna będzie patelnia oraz dwa garnki – jeden z nich powinien być przynajmniej 5 litrowy – zaczynajmy!
100 min 8 porcji
Składniki – grochówka
- Groch łuskany – 350 g
- Boczek wędzony – 150 g
- Kiełbasa (ulubiona) – podobnie 150 g
- Ziemniaki – 4-5 średnich sztuk
- Marchew – 2 sztuki
- Pietruszka – podobnie 2 sztuki
- Seler – 1/2 średniej sztuki
- Por – około 20 cm
- Cebula – 2 sztuka
- Czosnek – 2 ząbki
- Ziele angielskie (ziarenka) – 3 sztuki
- Liście laurowe – podobnie 3 sztuki
- Majeranek – 2 łyżeczki
- Natka pietruszki
- Oliwa z oliwek
- Sól i pieprz
Przygotowanie
Namaczanie grochu
Przygotowania rozpocznij najlepiej dzień wcześniej od namoczenia grochu. Umieść go w odpowiednio dużej miseczce i zalej chłodną wodą, tak aby jej poziom był około 1-2 cm ponad poziomem samego grochu. Pozostaw miseczkę na całą noc – jeśli korzystasz z łuskanych połówek grochu wystarczy im kilka godzin namaczania.
Bulion
Następnego dnia wypłucz groch pod bieżącą wodą, umieść w garnku i zalej ponownie chłodną wodą nieco powyżej jego poziomu. Wstaw następnie garnek na niewielki gaz i gotuj około 45-60 minut – ważne, aby po tym czasie groch był odpowiednio miękki. W międzyczasie obierz i dokładnie umyj włoszczyznę oraz ziemniaki.
Marchewki i pietruszki w połowie pokrój w kosteczkę, a w połowie pozostaw w całości. Umieść je wraz z selerem i porem w dużym – najlepiej około 5 litrowym – garnku. Dodaj do niego również ziela angielskie i liście laurowe, a całość zalej około 2-2,2 l chłodnej wody. Wstaw garnek na średni ogień i dodatkowo dopraw do smaku solą i pieprzem.
Pozostałe przygotowania
Od momentu zagotowania gotuj wywar przez około 30 minut. W międzyczasie pokrój w kosteczkę ziemniaki – dodaj je do wywaru 10 minut przed końcem jego czasu gotowania. Pokrój następnie w kosteczkę boczek i umieść go na patelni. W międzyczasie pokrój w kostkę lub półplasterki kiełbasę – dodaj na patelnię. Drugą cebulę obierz i pokrój w kosteczkę lub półksiężyce, a ząbki czosnku posiekaj drobno.
Dodaj je także na patelnię i smaż całość przez około 10 minut na małym ogniu co jakiś czas mieszając. Gdy wywar będzie gotowy, a groch miękki przełóż go wraz z wodą, w której się gotował do garnka z wywarem. Dodaj do nich również zawartość patelni oraz dwie łyżeczki majeranku.
Wszystko to bardzo dokładnie wymieszaj i pozostaw na niewielkim ogniu przez ostatnie 15 minut pod delikatnie uchyloną pokrywką. W międzyczasie posiekaj drobno natkę pietruszki – spróbuj zupy i w razie konieczności dopraw solą i pieprzem. Grochówka gotowa – przełóż ją do miseczek lub talerz, przyozdób natką i podawaj do spożycia – gotowe!