Zupa krem z brokułów i szpinaku to bardzo atrakcyjna zarówno pod względami smakowymi, jak i wizualnymi potrawa. Cudownie aromatyczna kompozycja brokułu, szpinaku i wybranych przypraw każdemu z pewnością przypadnie do gustu. Zastosowanie ostrej papryczki – choć nie jest to konieczne – pozwoli na uzyskanie nieco pikantniejszego charakteru dania. Dodatkowo krem podany płatkami migdałowymi lub domowymi grzankami świetnie sprawdzi się jako samodzielny – w pełni sycący – posiłek. Do wykonania przepisu konieczny będzie jedynie głęboki garnek – najlepiej dwa – i blender – do dzieła!
90 min 4 porcje
Składniki – zupa krem z brokułów i szpinaku
- Brokuł – 500 g
- Szpinak – 125 g
- Marchew – 2 sztuki
- Pietruszka – podobnie 2 sztuki
- Cebula – podobnie 2 sztuki
- Seler – 1/2 niewielkiej sztuki
- Por – około 20 cm
- Czosnek – 2 ząbki
- Liść laurowy – 2 sztuki
- Ziele angielskie – podobnie 2 sztuki
- Oregano – 1 łyżeczka
- Bazylia – podobnie 1 łyżeczka
- Papryczka chili – kilka cm
- Sezam lub słonecznik lub płatki migdałowe – garść
- Cytryna
- Natka pietruszki
- Oliwa z oliwek
- Sól i pieprz
Przygotowanie
Wykonanie przepisu rozpocznij od przygotowania bulionu warzywnego. W tym celu obierz i bardzo dokładnie umyj włoszczyznę, a jedną z cebul opal lekko nad ogniem. Umieść je następnie w głębokim garnku wraz z liśćmi laurowymi, zielem angielskiem oraz solidną szczyptą soli i pieprzu. Zalej całość 1 litrem wody i gotuj pod delikatnie uchyloną pokrywką około 60 minut.
Pod koniec tego czasu w drugim garnku rozgrzej niewielką ilość oliwy. W międzyczasie obierz i pokrój w piórka drugą cebulę, a ząbki czosnku przeciśnij przez praskę lub posiekaj bardzo drobno. Dodaj je do garnka i smaż 3-4 minuty na średnim ogniu do zeszklenia. W międzyczasie wyjmij z bulionu wszystkie składniki i dodaj do niego podzielonego na niewielkie różyczki brokuła – gotuj 10 minut.
Do garnka z cebulą i czosnkiem dodaj następnie umyty szpinak i podsmaż kolejne 3-4 minuty. Po tym czasie zalej jego zawartość bulionem wraz z brokułem – dodaj po jednej łyżeczce bazylii i oregano i gotuj ostatnie 10 minut. Po tym czasie zdejmij zupę z gazu, przestudź i zmiksuj na gładką masę z wykorzystaniem blendera – wstaw na niewielki gaz do ponownego zagrzania.
W międzyczasie pokrój w plasterki ostrą papryczkę i posiekaj natkę pietruszki. Do zupy dodaj na sam koniec kilkanaście kropel soku ze świeżo wyciśniętej cytryny i przełóż ją do miseczek lub na talerze. Każdą z porcji przyozdób natką, papryczką i płatkami migdałowymi – może to być również sezam lub słonecznik – podawaj do spożycia – smacznego!